Hamurişlerinizi sağlıklı hale getirin…


Unsuz veya glütensiz beslenme stili günümüzde oldukça yaygın kullanılmaya başlandı. Özellikle glütensiz beslenmenin ne kadar sağlıklı olduğu, birçok hastalığı iyileştirici etkisi konuşulmaya başlandı. Ancak, şunu belirtmeliyiz ki bunları ispatlayacak bilimsel çalışma bulunmamaktadır.


Glüten, tahıllarda bulunan bir proteindir. Özellikle, çölyak ve glüten intoleransı bulunan bireylerde sindirim sistemi, deri döküntüleri, bağırsak hassasiyetleri gibi problemlerle karşılaşabilirler. Böyle tabloların görüldüğün durumlarda glütensiz beslenme tedavi yöntemidir. Ayrıca tahılların fazla tüketimi, fazla karbonhidrat alımına bağlı kilo kontrolünde de güçlükler yaşanabilir. Böyle durumlarda, tahıl unları yerine farklı unlar kullanılmalıdır. Bunlar; fındık, badem, mercimek gibi unlardır.Besin seçimlerimizde unutulmaması gerekenler; besinin içeriğinin sağlıklı olması ve miktarın size uygun olmasıdır. O zaman bizde sağlıklı bir un türü olan badem ununa yakından bakalım.


Badem UnuBadem atıştırmayı sevdiğimiz, biz diyetisyenlerce de içeriğini beğendiğimiz bir besindir.Badem unu tüketmemiz için nedenler:İçerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kalp damar sağlığını korur,

Kötü kolesterol dediğimiz (LDL) kolesterolün düşmesine yardımcı olur,

İçerdiği yüksek E vitamini günlük ihtiyacınızı karşılar, bağışıklık sistemini güçlendirir,

Sağlıklı yağ asitleri ve lif içeriği sayesinde tokluk süresini uzatır; kilo vermenizi kolaylaştırır,

Karbonhidrat içeriğinin düşük olması acıkma sürenizi uzatır.

Düşük karbonhidratlı beslenmek isteyenler için badem unu tüketilmesi hem keyifli hem de sağlıklı alternatiftir. Yalnız unutulmaması gereken en önemli konu porsiyon miktarıdır. Sağlıklı da olsa yağ miktarının fazla alımı, kilo artışını hızlandıracaktır.


Özellikle ara öğünler yoğun karbonhidrat alımını istemediğimiz öğünlerdir.  Ara öğün tercihleriniz badem unu ile hazırladığınız atıştırmalıklarla yapabilirsiniz.

Uzm. Dyt. Mine Telek

 

 

2018’de Yeni Bir Sen İçin Beslenme Önerileri

 

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kaldı. Yeni bir yıl demek, yeni heyecanlar, mutlu haberler ve hayal ettiklerimizin bizimle olmasıdır. 2018 yılı hayal ettiklerinizi gerçekleştirmek için başlıyor. Peki, hayal ettiğiniz formunuza nasıl kavuşursunuz?   Bunlar için, sağlıklı ve formda önerilerimize göz atabilirsiniz.

 

Vazgeçme!

 

İnanmakla başlıyor aslında her hayal. Sizlerde kilo verebileceğinize inanırsanız, bunu gerçekleştirmek için, doğru yollar ile sağlıklı bir forma sahip olabilirsiniz. Bu yolda bazı engeller, ufak tefek aksaklıklar olabilir. İnanarak yolunuza devam ettiğimiz sürece, hedeflediğimiz forma kavuşuruz.

 

Formda kalmak için beslenme, alışveriş sepetinde başlar!

 

Hayal ettiğiniz forma kavuşmak alışveriş sepetinizde başlar, unutma! Sağlıklı ve doğru seçimler sizin beslenme tarzını belirler. Etrafımızdaki yemekler, atıştırmalıklar alışveriş sırasında seçimlerinizle şekillenir. Doğru atıştırmalıklar, şeker ilavesiz besinler, besleyici değeri yüksek çorbalar, sebzeler ve meyveler ile yapılan bir alışveriş sonucunda çok sağlıksız bir beslenme tarzınız olamaz, unutma!

 

Sağlıklı besin seçimi, sağlıklı hazırlama yöntemi, sağlıklı insan!

 

Alışverişimizi en sağlıklı seçimlerle tamamladık. Sıra geldi hazırlamaya! Formunuzu ve sağlığınızı korumak sizin mutfağınızda…  Besinleri hazırlama yöntemleriniz kızartmadan uzak, ekstra katkı maddeleri ve şeker ilave edilmemiş olursa, formda kalma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

 

Porsiyonun sana özel!

 

Herkesin kendine uygun miktarlı besinleri vardır. Beslenmeniz de, size uygun olarak ayarlanmış miktarda her besini tüketebilirsiniz.  Doğru miktarda seçimler yaparak, yasaklar, kısıtlamalar olmadan kilo vermeniz mümkün.

 

Doğanın sunduklarını tercih et!

 

Formda kalmak, ideal kilonuza ulaşmak hedefiniz olsun. Ancak bunu yaparken, sağlığınızı korumakta bir o kadar önemli. Sağlığın korunması ve sürdürülebilmesi için, besin seçimlerini sağlıklı ve doğal olandan yapmalısın. Katkı maddeli, işlenmiş gıda tüketimi başta kanser olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirecektir. Kilo kaybederken sağlığını kaybetmemek önceliğin olsun.

 

 

Uzm. Dyt. Mine Telek
 

 

 

Sadece Yazın Değil, Her Dem Fit Kal!

 

Yazın gelmesiyle beraber kıştan bize gelen kilolarla vedalaşma vakti! Ancak sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme sadece mevsimlik olmamalı. Sürdürebilir beslenme tarzınızla yılın her mevsimi sağlıklı ve formda kalabilirsiniz.

Beslenme tarzınızda yapacağınız değişiklikler sizin formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır. İşte bu öneriler:

 

Sağlıklı besin seç!

 

Sağlıklı beslenme tarladan çatala kadar geçen bir süreç. Sağlıklı besinleri seçmek beslenmenin en temel taşıdır. Sofranızda bulunan yemeklerin doğru ve güvenilir olması yaptığınız besin seçimlerine dayanmaktadır. Mevsiminde meyve ve sebze tüketme, katkı maddeleri ve kimyasallardan uzak besinleri tercih etmeniz sağlığınız için atılan ilk adımdır.

 

Doğru pişirme yöntemi!

 

Mutfağınız ne kadar sağlıklıysa o kadar sağlıklı besin tüketebiliriz. Doğru yöntemlerle hazırladığınız yiyecekler size gereksiz kilo artışı yapmaz. Hazırlama sırasında; kızartma yiyecekler yerine haşlama, ızgara, fırında ve tencere yemekleri olarak hazırlamanız formunuza olumlu destek verecektir.

 

Mevsiminde tüket!

 

Gıda ve tarım sanayisindeki değişiklikler dört mevsim her sebze ve meyvenin temin edilmesini sağlar. Ancak her mevsimde farklı meyve ve sebze doğanın vücudumuza armağanıdır. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılar.

 

Süt grubu hayatının vazgeçilmezi olsun!

 

Süt, yoğurt, ayran, kefir gibi süt ürünleri bize sağladığı en önemli mineral kalsiyum. Kalsiyum vücudun kemik sağlığının temel taşı. Ancak bir diğer önemli görevi kan şekerinizi dengeleyerek iştah mekanizmamızı kontrol altında tutar. Bağırsaklardan yağ emilimini azaltır. Yaş grubuna göre değişmekle beraber günlük 2 su bardağı süt grubu tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

Şekerden uzak durun!

 

Basit şeker tüketimi hem kan şekeri dengesini bozar ve kilo alımınızı hızlandırır. Şeker ve şekerli besinlerden uzak durun. Ayrıca sofra şekerinin kanser oluşumunu hızlandırdığı son çalışmalarda ispatlandı. Şeker kullanmanız gereken durumlarda kuru meyve veya pekmez kullanabilirsiniz.

 

Sağlıklı yaşa, doğal beslen her dem formda kal.

 

Uzm. Dyt. Mine Telek

 

 

 

 

Vücudunu Arındır!

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Detoks vücuda giren zararlı madde ve toksinlerden arındırma yöntemidir. Metropol şehir yaşantısı, sigara dumanı, egzoz gazları, aşırı miktarda katkı maddesi tüketilmesi, gereksiz ilaç kullanımı vücudumuzda toksin madde birikimi yapmaktadır. Bu zararlı maddelerden arındıran başlıca organ karaciğerdir. İdrar, ter ve dışkı yoluyla vücut toksin maddelerden arınır. İçinde bulunduğumuz ortamın havası, yediğimiz besinlerdeki katkı maddeleri bu zararlı maddeleri uzaklaştırmamızı zorlaştırır. Bunun sonucunda bağışıklık sistemimizin çökmesine ve vücudumuzun savunmasız kalmasına yol açar.  Dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ile bu birikimler arttıkça kansere kadar gidebilen sağlık sorunlarına yol açar.  Vücudun bağışıklık sistemini aktif hale getirebilmek, zararlı etki gösteren maddeleri uzaklaştırabilmek için doğru ve katkısız beslenme vazgeçilmez unsurlardır.

 

İlkbahara Vücudunuzu Arındırarak Başlayın

 

Kış aylarına veda etmeye hazırlandığımız bu günlerde, yaza daha zinde ve hareketli başlamak için vücudunuzu toksinlerden arındırma zamanı! Kış aylarında hareketin azalması, beslenme tarzında daha çok yağlı ve işlenmiş gıdaların tercih edilmesi ve suyun hava sıcaklığı ile orantılı olarak düşmesi sonucu, vücutta zararı madde birikimi artmaktadır. İlkbahar ayları detoks programı uygulamak için daha doğru zamandır.

 

Detoks Programında Besin Seçimleri Önemli

 

Detoks programı uygulanırken bunun bireylere özel olması ve kronik hastalıkları göz önünde bulundurularak hazırlanması oldukça önemli. Detoks programının altın anahtarı doğal besin seçimlerinizdir. Katkı maddesi bulunmayan, doğal haliyle besinlerin tüketilmesidir.

 

Doğal Beslen Vücudun Toksinlerden Arınsın

 

Vücunuzu arındırmaya karar verdiğinizde uygulamanız gereken temel prensip katkı maddeli besinlerden uzak durmaktır. Besinlerin doğada bulunduğu içeriklerini bozmadan tükettiğinizde detoks etkisi başlayacaktır.

Detoks programı süresince, kahve, katkı maddeli paketli ürünler ve asidik besinlerden uzak durulmalıdır.

Detoks programı doğal yetişmiş sebze-meyve ve bunların suların tüketimi ile yapılır. Bu programın vazgeçilmezi olan destek besinler ise; yeşillikler, baklagiller, probiotikli besinler (yoğurt, kefir vb.), balık, tam tahıllı ürünler, doğal yetiştirilmiş sebze ve meyveler olmalıdır.

Vücudunuzun toksinlerinden kurtulurken su içmeyi de ihmal etmiyoruz! Günlük 2-2,5 litre kadar su tüketimi mutlaka yapılmalıdır.

Bir kronik hastalığınız ve kullandığınız ilaç yoksa beslenmenize bitkisel çaylar ilave edebilirsiniz.  

 

Sağlıklı günlere doğru beslenme ile…

 

Uzm. Dyt. Mine Telek

 

 

 

 

Doğal Beslen, Sağlıklı Kal!

 

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı dengeli ve doğal beslenme, zararlı alışkanlıklardan uzak durma, düzenli uyku ve düzenli fiziksel aktiviteden geçmektedir. Günümüzde yoğun hayat temposu, metropolitan şehir yaşantısı, stres, yetersiz ve dengesiz beslenme ve fast food beslenmenin artması insan sağlığı için büyük tehdit unsuru halindedir.  Sağlığı korumak ve kaliteli yaşam sürdürmek için beslenme hayatın vazgeçilmez unsurudur.

 

Beslenme, insanın büyümesi, gelişmesi ve yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda almasıdır. Yeterli ve dengeli beslenme, bireyin ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktarda ve dengeli şekilde almasıyla sağlanır.

 

Sağlıklı beslenebilmek için sadece sofralardaki besinleri doğru seçmek yeterli değildir. Topraktan çatala gelene kadar besinlerin tüm üretim zincirleri sağlıklı olmalıdır. Doğru tarım uygulamaları, gıda güvenliği, doğal ürün seçimleri oldukça önemlidir. Doğal besinler, tarım uygulaması aşamasından başlayarak sofranıza gelene kadar herhangi zararlı katkı maddesi ve kimyasal madde eklenmeden hazırlanan ürünlerdir.

 

Günümüzde hazır gıda tüketiminin artması, kontrolsüz tarım uygulamalarına bağlı olarak, katkı maddeleri ve kimyasal maddeler insan sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, sağlıksız besinlerin tüketimi ile başta kanser olmak üzere, diyabet (şeker hastalığı), obezite,  kalp damar hastalıkları, hipertansiyon gibi birçok hastalık beraberinde gelmektedir. Hastalıklardan korunmak ve sağlığı geliştirmek için beslenme tarzı oldukça önemlidir. Doğru beslenmede günlük olarak dört besin grubu (süt, et- yumurta-kurubaklagil, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıl grubu) dengeli miktarda tüketilmelidir. Şeker ve şekerli besinler, fazla ve sağlıksız yağların tüketiminin artması, obezite, diyabet ve kanserin en büyük nedenleridir. 

 

Doğru beslenme, sağlıklı yaşam tarzı, düzenli fiziksel aktivite ile sağlıklı ve kaliteli yaşantı sağlanır. Doğru beslenme, doğru besin seçimleri ile gerçekleşir. Bu nedenle besinlerde, topraktan sofraya gelene kadar geçen süreçte iyi tarım, güvenilir gıda ve doğal üretim tercih edilmelidir.

 

Sağlığınız için, sağlıklı beslenin, sağlıklı besinleri seçin.

 

Uzm. Dyt. Mine Telek